top of page

PROČ PSÁT DENÍK?

"Seberozvoj" , "Psychologie", "Typy, co, jak a proč?"

Píšete si deník? Pokud ano, stydíte se za to?


Nestyďte se za něco, co vám příjde, že má význam, není na tom nic k posměchu, jak už si spousta lidí myslí.

Já osobně si ho píšu, a to už dobrých pár let. Nepíši do něj sice "Můj milý deníčku...", ale spíše své pocity z různých situací a myšlenky.


Existuje spousta druhů zápisů, kterými si deník zaplníte.

Můžete si do něj zapisovat své myšlenky jako já, různé situace, které se během dne staly, své sny nebo klidně si do něj můžete postěžovat či zanadávat na někoho.


Je dost možné, že už jste někdy slyšeli o tom, že psaní pomáhá, ať už jde o psaní na papír, do nějakých poznámek v telefonu/počítači. Spíše bych ale doporučila na papír, protože tím jak to píšete ručně na papír, tak se na daný text více soustředíte.

Psaní deníku vám, ale také může pomoci k tomu, že si zapamutujete spoustu věcí a to jen tím, že je do něj napíšete.

Dobré je si do něj psát i věci jen v odrážkách (např.: plusy a mínusy), když se třeba chcete v něčem rozhodnout.


Deník slouží ke spoustu dalším účelům, díky kterým si můžete psychicky ulevit. Pokud máte třeba úzkost, tak si můžete napsat z čeho a jak přesně se ta úzkost projevuje a později zjistíte, čemu, nebo komu se vyhýbat a té situaci předejít. Jsou i možnosti, že můžete deník trhat, čmárat do něj, cokoliv co vám uleví a taky to vystihne danou situaci...


Ať už by jste měli jakékoli druhy zápisů, tak je dobré se jednou za čas vrátit na začátek deníku a přečíst si vše. Buď si tím připomenete nějakou hezkou situaci, nebo jak už jsem zmínila, budete vědět, čemu se vyhnout, nebo na co si dát pozor.


Pokud třeba přemýšlíte nad otázkou:

Kdy si ten deník mám psát?

Tak odpověď záleží na každém z vás individuálně. Někomu to vyhovuje, že si to zapíše hned, jiný si zase k tomu sedne až večer... Jde jen o to, jak to komu vyhovuje.

Ale pokud už se odhodláte k tomu ho psát, vytrvejte. Zezačátku je to vždy těžší, ale časem se do toho dostanete a třeba už nebudete moci přestat.


Zeptala jsem se 13ti lidí na jednu a tu samou otázku:


"Co si myslíš o tom, když si někdo píše deník?"


-"Podle mě to není špatná věc. Je to určitá forma vypovídání se... Lidem to pomáhá, člověk má zapsané všechny svoje zážitky."


-"Je to jen dobře. Člověk si plno věcí za pár let nebude pamatovat, může to pomoct i jeho vývoji."


-"Je to super psychoterapie. A má to blahodárné účinky jak na dotyčného, tak na široké okolí. Je to léčebný proces pro všechny zůčastněné."


-"Je dobré si nějak zapisovat myšlenky a ventilovat si hlavu, osobně to sice nedělám, ale proč ne."


-"Je to fajn, člověk se svěřuje se sama sobě a je schopný se tím posouvat dál."


-"Myslím, že to může hodně lidem pomoci, vypsat se do deníku, když to třeba nemá komu říct. Osobně jsem di deník nikdy nepsala, žačala jsem, ale vždy stránky vytrhla a vyhodila, nedokázala jsem to nějak psychicky asi, nedokázala jsem si to třeba potom ani přečíst, nelíbilo se mi to. Ale znám hodně takových lidí co si píšou deník, a nikdy by ho ani psát nepřestali a už je to jejich součástí."


-"Za mě je to super věc. Já jsem se o to párkrát pokoušela, ale vždy mi to vydrželo maximálně 3 měsíce, ale když si potom pročítáš deník znovu po nějakým čase je to něco suprovýho a někdy se i u toho nasměješ, nebo si na něco zavzpomínáš."


-"Podle mě je to skvělý, já si sama píšu deník, nepíšu si ho teda pravidelně každy den a stylem milý deníčku..., ale spíš nějaké svoje zajmavé myšlenky, pocity, situace, co se staly. Baví mě se k nim potom vracet, vidět nějaký svůj posun nebo uvědomění. A zároveň mám pocit, že když se cítím špatně a vypíšu se z toho, tak se mi uleví a nemusím tím nikoho ani zatěžovat. Každá by měl své myšlenky někam psát, pomáhá to v seberozvoji."


-"Já si ho píšu. Myslím, že je to super věc. Je to jakoby sis povídala sama se sebou a ty jediná si člověk, který ti rozumí ze všech nejvíc. Takže si tam můžeš pokládat otázky a sama si na ně odpovídat. A to je místo, kde můžeš být svá bez jakýchkoliv zábran, kde se můžeš vyvztekat, můžeš se tam svěřit s čímkoliv, co by pro ostatní byla třeba banalita nebo by tě za to odsoudili, ale pro tebe to je i tak důležitý a třeba tě to trápí."


-"Myslím, že se dobré si v hlavě rovnat věci třeba zapsáním do deníku, a dost zajímavé si to číst třeba po pár letech."


-"Může to osobě pomoct. Píše něco ze sebe, dostává to tím ven a může to dalším lidem předat/jak se s tím vypořádala, kteří se nachází ve stejné problematice se to může hodit."


-"Myslím, že je to výborné, když si lidé píšou deník... Co zažili, co se jim líbilo a co se jim nelíbilo... Co by chtěli zažít... Píší do něj svoje pocity, myšlenky a myslím, že jim to i pomůže..."


-"Když to někomu pomáhá si pročistit hlavu psaním, ať si deník píše."


Jak už říkají psychologové: "Deník vám může utřídit myšlenky, situace i vztahy."

85 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page